2022-08-02 09:28:02 | Kategori: artikel
Jonas Vingegaard fik også rosende ord med på vejen af Skive Kommunes borgmester Peder Christian Kirkegaard.
Jonas og Trine stillede beredvilligt op til fotografering.
Politiet oplyser, at der var flere end 20.000 mennesker samlet for at hylde Jonas Vingegaard i Glyngøre. Desuden oplyser de, at den samlede plads havde fået lov til at rumme i alt 50.000 mennesker.
Denne gamle Volvo havde Søren Brogaard Jørgensen pyntet op til lejligheden. Intet mindre end bjergtrøjens farver, krydret med Dannebrog, kunne gøre det.
Se flere billeder fra fejringen af Jonas Vingegaard i Salling Avis uge 31.
Torsdag den 28. juli stod Glyngøre på den anden ende og havde adskillige timer mangedoblet sit antal af borgere i byen. Anledningen var naturligvis den planlagte fejring af byens lokale Tour de France helt, Jonas Vingegaard – eller bare Jonas, som Glyngøre fortrækker at kalde ham.
Fejringen blev arrangeret af borgergruppen ”Glyngøre følger Jonas 2022” og bakket op og støttet af Skive Kommune.
I avisen i denne uge, finder du flere sider med stemningsbilleder fra den store dag, Du kan også læse om blandt andet, hvorfra en mand i gult jakkesæt kom.
Kan du ikke få nok at fejringen af Jonas Vingegaard i Glyngøre? Så kan du også finde flere billeder samt udvalgte videoklip på vores Facebookside.
Endnu en gang stort tillykke til Jonas Vingegaard med den flotte præstation.